Hållbart in i framtiden - Välkommen till Wapnö Gård!

 

Välkommen till en öppen gård!

Wapnö AB
Wapnö Gård 215
305 91 HALMSTAD
Telefon: 035-299 0300
Fax: 035-12 55 98
E-post: wapno@wapno.se
Org. nr. 556105-5228

___________________________________

Konferens, mässor, besök, hotell, restaurang

slottet@wapno.se

Ann Christin Bengtsson
Mässansvarig/Försäljning konferens, besök m.m.
035-2990391
annchristin@wapno.se 

Stefan Green
Restaurang och hotell/försäljning
035-2990395
stefan@wapno.se

___________________________________

Gårdsbutik

035-299 0360
gardsbutik@wapno.se

___________________________________

Gårdsmejeri

Försäljning/Order
Tel: 035-2990310
E-post: order@wapno.se
Fax: 035-125509

Anders Hanson
Försäljningschef
035-2990314
anders@wapno.se

Peo Hallgren
Mervärdesambassadör/Säljare
035-2990316
per-ola@wapno.se

Peter Carlsson
Mervärdesambassadör/Säljare
035-2990313
mailto:peter2@wapno.se

David Lyrstrand Åsén
Mervärdesambassadör/Säljare
035-2990319
david@wapno.se

Claus Frederiksen
Mejerist
035-2990371
mejeri@wapno.se

___________________________________

Gårdschark

PM Jönsson
Charkansvarig
035-299 0365
pm@wapno.se 

___________________________________

Gårdsbryggeri och Gårdsmälteri

Juha Välitalo
Bryggare
0706-603252
juha@wapno.se

___________________________________

Företagsfunktion

VD
Lennart E. Bengtsson
035-2990301
lennart@wapno.se
wapno@wapno.se

Fax: 035-12 55 98

Ekonomiavdelning
Bert-Göran Persson
Ekonomiansvarig
035-2990302
bert-goran@wapno.se

Ammi Melin
Ekonomiassistent
035-2990303
ekonomi@wapno.se

faktura@wapno.se

Kvalitet, labb, marknad, press
Paulina Stenman
Kvalitets- och kommunikationsansvarig
035-2990304
paulina@wapno.se 

Caroline Cornebo
Marknadskommunikatör
035-2990305
caroline@wapno.se

___________________________________

Division lantbruk

Växtodling
lennart@wapno.se

Djur
Jörgen Johansson
Ladugårdsförman
035-2990321
jorgen@wapno.se



 
 

Wapnö AB


Wapnö AB - det moderna matföretaget som står för öppenhet,  färskhet och närhet.

Härproducerat® - råvara och förädling på samma plats.

Härodlat® för kor, kalvar och kök

Wapnö kök
Farm Dining® från gårdens åkrar, djur, park och skog.

English >>

 

Kontakta oss


Wapnö AB, Wapnö Gård 215
305 91 HALMSTAD

Telefon 035-299 0300
Fax 035-12 55 98
wapno@wapno.se

Hotell & Restaurang: 035-299 0390
Gårdsbutik: 035-299 0396
Besök & Mässor: 035-299 0300

Hitta oss.

GPS-koordinater:
WGS84:
N 56° 42.742' E 012° 50.391'

RT90:
X: 6291189  Y: 1318430

Vägbeskrivning >>

Härproducerat® från Wapnö


Wapnö Gårdsmjölk
Wapnö Gårdsfilmjölk
Wapnö Gårdsgrädde
Wapnö Gårdsgräddfil
Wapnö Gårdsyoghurt
Wapnö Gårdsost

Och mycket mer

Öppen gård


Öppen gård för besök av enskilda konsumenter att på egen hand titta runt vardagar och lörd. mellan 10-16. Genom visningsfönster ser du djurens vardag medan mejeriets verksamhet avtar under dagen. Mjölkningen i karusellen  mellan kl. 10-15. Vid  pågående Wapnö mässa gäller mässans inträde. Gå gärna kunskapsstigen 2,2 km.

Grupper, bussar, yrkesfolk, yrkesutbildningar gäller bokning via 035 -2990300.